Παρασκευή 19 Σεπτεμβρίου 2008

1ος γύρος: Πρώτο βήμα για Μίλαν, ήττα για Ομόνοια, ημέρα του διπλού

Πρώτο δείγμα θετικό για τη Μίλαν, που σημείωσε την πρώτη νίκη της τη φετινή περίοδο στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Οι "ροσονέρι" επικράτησαν με 3-1 της Ζυρίχης για την 1η φάση του θεσμού και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους ομίλους και τη διεκδίκηση του μοναδικού τροπαίου που απουσιάζει από το μουσείο τους.
Οι Ιταλοί ήταν πιεστικοί από την αρχή και με τους Κακά, Αντρέι Σεφτσένκο και Αλεσάντρε Πάτο βασικούς, απειλούσαν συνεχώς την ελβετική ομάδα. Το πρώτο γκολ, πάντως, προήλθε από τον Μάρεκ Γιανκουλόφσκι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Ακολούθησε ένα τέρμα του Πάτο στο 57' και στη συνέχεια το γκολ του Μάρκο Μποριέλο λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 3-1 με τον Ντούσαν Τζούριτς, κι ενώ ο Ροναλντίνιο είχε περάσει ως αλλαγή.
Δεν τα κατάφερε η Ομόνοια στην ούτως ή άλλως δύσκολη αποστολή της και γνώρισε την ήττα στο ΓΣΠ της Λευκωσίας από τη Μάντσεστερ Σίτι με 2-1. Οι Αγγλοι ήταν καταιγιστικοί στο παιχνίδι και είχαν τη μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες. Στο 41' και στο 43' ο Ζο και ο Στέφεν Αϊρλαντ είχαν από ένα δοκάρι έκαστος, ενώ ο Βραζιλιάνος επιθετικός είχε ακόμα μία ευκαιρία νωρίτερα, σε κενή εστία. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Κλόντιαν Ντούρο με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 49' άνοιξε το σκορ, ωστόσο η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ. Ο Ζο είχε νέο δοκάρι στο 55' και τέσσερα λεπτά αργότερα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα μετά από λάθος του Ηλία Χαραλάμπους. Στο 72', ο Βραζιλιάνος εξελίχθηκε σε "δήμιο" της Ομόνοιας και με όμορφη προσπάθεια έκανε το 2-1 υπέρ των "πολιτών". Ο Ντούρο είχε δοκάρι τρία λεπτά αργότερα, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα των γηπεδούχων.
Τη χειρότερη δυνατή αρχή έκανε και ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο παιχνίδι του στο θεσμό. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς υποδέχθηκε Σάλκε στο ΓΣΠ και γνώρισε βαριά ήττα με 4-1, που ουσιαστικά εξανεμίζει κάθε ελπίδα που υπήρχε για πρόκριση στη φάση των ομίλων του θεσμού. Οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έχοντας τη μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες, δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να απειλήσουν. Ο Χάικο Βέστερμαν στο 24' άνοιξε το σκορ και οι Ιβάν Ράκιτιτς και Βισέντε Σάντσεζ στο 35' και στο 40' αντιστοίχως "καθάρισαν" το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Φρεντ Ρούτεν. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να βγουν μπροστά. Ο Γιοστ Μπρούρσε είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ στο 67' και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νέναντ Μιροσάβλιεβιτς μείωσε σε 3-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Χαλίλ Αλτιντόπ με πλασέ στο 87', δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Γερμανών.
Θεαματικό παιχνίδι στο "Σαν Πάολο", με τη Νάπολι να παίρνει τη νίκη κόντρα στην Μπενφίκα με 3-2 στην επιστροφή της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από 14 χρόνια. Οι Λουζιτανοί προηγήθηκαν με τον Νταβίντ Σουάζο στο ντεμπούτο του με την φανέλα τους, ωστόσο η απάντηση των "παρτενοπέι" ήταν άμεση με τους Λουίτζι Βιτάλε και Ερνάν Ντένις. Στο 55' ο Κρίστιαν Μάτζιο διεύρυνε τον δείκτη του σκορ και ο Κίκε Σάντσεθ Φλόρες έριξε στη μάχη τον Κώστα Κατσουράνη. Οι "αετοί" της Λισαβόνας έγιναν πιο επιθετικοί, ο Λουιζάο μείωσε και οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάρηση, αλλά χωρίς επιτυχία. Νίκη που τη φέρνει ακόμα πιο κοντά στη φάση των ομίλων πέτυχε η Σεντ Ετιέν στο Ισραήλ επί της Χαποέλ Τελ Αβίβ. Οι "στεφανουά", με τον Στάθη Ταυλαρίδη να αγωνίζεται μόνο στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν με δύο τέρματα των Ντιμιτρί Παγέ και Πασκάλ Φεϊντουνό και το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-1 με τον Μαχαράλ Λαλά στο 88'.
Ενα γκολ στην αρχή και ένα στο τέλος έκαναν τη δουλειά για την Σεβίλλη, η οποία υποδέχθηκε στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν" την Σάλτσμπουργκ και πήρε τη νίκη με 2-0. Το τέρμα του Ντιέγκο Καπέλ μόλις στο 6ο λεπτό της συνάντησης έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ανδαλουσιάνους, που προσπάθησαν να αυξήσουν το προβάδισμά τους στο υπόλοιπο του αγώνα, αλλά τα κατάφεραν μόλις δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Αντριάνο Κορέια. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύτηκε εκτός έδρας με αντίπαλο την Σλάβεν Κοπρίβνιτσα, την ομάδα που απέκλεισε τον Αρη. Οι Κροάτες προηγήθηκαν με τον Μάριο Γιούριτς στο 43', ωστόσο ο Βάγκνερ Λοβ με δύο τέρματα στο 81' και στο 89' (με πέναλτι) έδωσε τη νίκη στους κατόχους του θεσμού του 2005.
Πρώτη νίκη για φέτος της Τότεναμ και ίσως στο πλέον κατάλληλο σημείο. Η ομάδα του δις κατόχου του τροπαίου (με τη Σεβίλλη), Χουάντε Ράμος, επικράτησε της Βίσλα Κρακοβίας με 2-1 στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" και κρατά την υπόθεση πρόκριση στο χέρι της. Ο Ντέιβιντ Μπέντλεϊ στο 33ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ τους Λονδρέζους, ωστόσο μόλις 67 δευτερόλεπτα αργότερα ο Τόμας Γίρσακ ισοφάρισε για τους Πολωνούς. Τη λύση έδωσε ο Ντάρεν Μπεντ στο 73' που με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η Βαλένθια είχε τις ευκαιρίες στο "Οσ Σαντίνος", αλλά κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα της εστίας της Σετούμπαλ μόλις μία φορά. Ο Φερνάντο Μοριέντες στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης πέτυχε το μοναδικό τέρμα του αγώνα, ωστόσο με το εκτός έδρας γκολ οι "νυχτερίδες" διατηρούν σημαντικό πλεονέκτημα εν όψει του επαναληπτικού στο Λεβάντε.
Θετικό αποτέλεσμα για την πρόκριση στη φάση των ομίλων απέσπασε η Παρί Σεν Ζερμέν στην Τουρκία με αντίπαλο την Καϊσερίσπορ. Η ομάδα του Πολ Λε Γκεν επιβλήθηκε των αντιπάλων της με 2-1 και πλέον μόνο με "αυτοκτονία" θα αποκλειστούν από τη συνέχεια. Η αρχή έγινε με τον Ματέγια Κέζμαν μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Σέρβο επιθετικό να σκοράρει για δεύτερο σερί ματς των Παριζιάνων. Ο Ντέλιο Τολέδο ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 87', ωστόσο ο Πεγκί Λουγιντουλά δύο λεπτά αργότερα... αποκατέστησε την τάξη για την Παρί. Σπουδαία εμφάνιση και αποτέλεσμα για την Ουντινέζε, στη Βεστφαλία κόντρα στην Ντόρτμουντ. Οι "μπιανκονέρι" πήραν τη νίκη με 2-0 απέναντι σε μία Μπορούσια που παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη προς το χειρότερο σε σχέση με τη Bundesliga. Ο Αντόνιο Φλόρο Φλόρες και ο Γιοάν Ινλέρ "εκτέλεσαν" τους Γερμανούς και ουσιαστικά έστειλαν την ομάδα του Πασκουάλε Μαρίνο στους ομίλους.

Έχω προσθέσει επίσης τον πίνακα με τα αποτελέσματα του 1ου γύρου του UEFA CUP
Τα αποτελέσματα του 1ου γύρου

Χέρτα-Σεντ Μίρεν 2-0(50’ Νίκου, 74’ Σίσερο)

ΑΠΟΕΛ-Σάλκε 1-4(71’ Μιροσάβλιεβιτς - 24’ Βέστερμαν, 35’ Ράκιτιτς, 40’ Σάντσεζ, 87’ Αλτιντόπ)
Μόσχα-Κοπεγχάγη 1-2(92' Σαμέντοφ - 45' Νόρντστραντ, 95' Σιόνκο)

Λίτεξ Λόβετς-Αστον Βίλα 1-3(10' Ποπόφ - 45' Ρίο Κόκερ, 72' πέν. Μπάρι, 92' Πετρόφ)

Τσέρνο Μόρε-Στουτγκάρδη 1-2(42' Ντιάκοφ - 66', 81' Ντιάκοφ)

Σλάβεν-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1-2(43' Γιούριτς - 81', 89' πέν. Λοβ)

Χάποελ Τελ Αβίβ-Σεντ Ετιέν 1-2(88' Λάλα - 7' Παγέ, 60' Φεϊντουνό)

Μπάνικ Οστράβα-Σπαρτάκ Μόσχας 0-1(56' αυτ. Μπολφ)

Βόλφσμπουργκ-Ραπίντ Βουκουρεστίου 1-0(45' πέν. Γκραφίτε)

Ομόνοια-Μάντσεστερ Σίτι 1-2(49' Ντούρο - 59', 72' Ζο)

Νανσί-Μάδεργουελ 1-0(42' Μπερενγκέρ)

Μπραν-Λα Κορούνια 2-0(25' πέν. Μπιάρνασον, 39' Σόλι)

Φέγενορντ-Κάλμαρ 0-1(71' Ελμ)

Αμβούργο-Ουνιρέα 0-0

Πόρτσμουθ-Γκιμαράες 2-0(39' Ντιαρά, 60' Ντεφό)

Σλάβια Πράγας-Βασλούι 0-0

Μπεσίκτας-Μέταλιστ Κάρκιβ 1-0(58' Χολόσκο)

Αούστρια Βιέννης-Λεχ Πόζναν 2-1(64', 76' Σίμερ - 65' Ρενγκίφο)

Ζίλινα-Λέφσκι Σόφιας 1-1(49' πέν. Βλάνταβιτς - 64' Ζοαοζίνιο)

Πολιτέχνικα Τιμισοάρα-Παρτιζάν 1-2(25' Μπουκούρ - 35' Τόσ
ιτς, 69' Μπογκούνοβιτς)
Ναϊμέγκεν-Ντιναμό Βουκουρεστίου 1-0(61' φαν Μπόικιρινγκ)

Καϊσέρισπορ-Παρί Σεν Ζερμέν 1-2(87' Τολέδο - 5' Κέζμαν, 89' Λουγιντουλά)

Γιουνγκ Μπόις-Μπριζ 2-2(16' Σνόιβλι, 87' Ντουμπιά - 36' Σονκ, 73' Κλεμάν)

Μπελιντσόνα-Γαλατασαράι 3-4(32' Λουστρινέλι, 47' Σερμετέρ, 90' λα Ρόκα - 39' Κιούελ, 52', 81' Μπάρος, 95' Λίνκολν)

Σανταντέρ-Χόνκα 1-0(46' Περέιρα)

Μίλαν-Ζυρίχη 3-1(45' Γιανκουλόφσκι, 57' Πάτο, 74' Μποριέλο - 78' Τζούριτς)

Σεβίλλη-Σάλτσμπουργκ 2-0(6' Καπέλ, 92' Αντριάνο)

Σαμπντόρια-Κάουνας 5-0(14', 22' Μπονατσόλι, 36', 57' Κασάνο, 90' Φορναρόλι)

Ρεν-Τβέντε 2-1(36' Μπια, 49' Μποκανέγκρα - 12' Ντενεμπούμ)

Ντόρτμουντ-Ουντινέζε 0-2(8' Φλόρο Φλόρες, 34' Ινλέρ)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Σλάβια Πράγας 0-0

Μπρόντμπι-Ρόζενμποργκ 1-2(63' Κρον Ντέλι - 29' Σάπαρα, 55' Σκιέλμπρεντ)
Νάπολι-Μπενφίκα 3-2(18' Βιτάλε, 19' Ντένις, 54' Μάτζιο - 16' Σουάζο, 59' Λουιζάο)

Μπόρατς-Αγιαξ 1-4(12' Σουλεϊμανί, 35' Σουάρεζ, 71', 86' Χούντελαρ)

Εβερτον-Σταντάρ Λιέγης 2-2(23' Αϊγεγκμπένι, 38' Καστίγιο - 9' Μποκανί, 35' αυτ. Γιόμπο)

Τότεναμ-Βίσλα Κρακοβίας 2-1(33' Μπέντλεϊ, 73' Μπεντ - 34' Γίρσακ)

Μπράγκα-Αρτμέντια 4-0(3' Εβάλντο, 18', 31' πέν., 76' Μεγιόνγκ Ζε)

Μαρίτιμο-Βαλένθια 0-1(12' Μοριέντες)

Σετουμπάλ-Χέρενφεν 1-1(67' Λεάντρο - 90' Ελγιουνουσί)
Πηγή: contra.gr